Przejdź do treści

Amfibia dla osób z niepełnosprawnością już dostępna w Przechlewie!

03.07.2020

Fundacja Integralia udostępniła amfibię – wózek do kąpieli wodnych dla osób z niepełnosprawnością. To sprzęt, który wciąż nie jest zbyt popularny w Polsce- a szkoda, gdyż umożliwia on kąpiel w otwartych akwenach wodnych osobom niepełnosprawnym.

Od 3 lipca przez cały letni sezon będzie on dostępny nieodpłatnie dla wszystkich chętnych w kąpielisku strzeżonym nad Jeziorem Końskim w Przechlewie. Wójt Gminy Przechlewo, Krzysztof Michałowski podpisał porozumienie z Fundacją w sprawie nieodpłatnego przekazania amfibii. Fundatorem jest Grupa ERGO Hestia, która zapewniła również dwie polisy – na sam sprzęt oraz OC jego użytkownika.

„Taki unikalny, specjalistyczny sprzęt nie tylko umożliwi skorzystanie z letniej kąpieli  niepełnosprawnym mieszkańcom Naszej Gminy, ale i sprawi, że popularne kąpielisko nad Jeziorem Końskim zyska dodatkową możliwość obsługi niepełnosprawnych turystów”- mówi Krzysztof Michałowski, Wójt Przechlewa. „Bardzo się cieszę, że możemy również i w taki sposób – dzięki bliskiej współpracy z Fundacją Integralia oraz ERGO Hestią – wpisać się w bliską nam ideę odpowiedzialności społecznej”.

 

Przeznaczenie amfibii

Amfibia umożliwia kąpiel osobom z ograniczeniami ruchowymi. Jest wyposażona w szerokie koła, dzięki którym można poruszać się po piasku. Dodatkowo posiada pływaki, zapewniające komfortową i bezpieczną kąpiel. Jak wynika z danych producenta, wózek przeznaczony jest dla osób o wadze do 120kg. Użytkowanie amfibii wymaga wsparcia asystenta, o którego zadba Ośrodek Sportu i Rekreacji w Przechlewie. Chęć skorzystania z takiej amfibii należy każdorazowo zgłosić dyżurnemu ratownikowi WOPR.

„Sprowadziliśmy ten specjalistyczny wózek z Hiszpanii w 2016 roku. Był wtedy jednym z trzech dostępnych w Polsce. Dziś amfibię można spotkać na trójmiejskiej plaży oraz w Ustce czy Kołobrzegu. My natomiast zdecydowaliśmy się wypożyczyć nasz sprzęt Gminie Przechlewo. Dzięki temu, będą mogli z niego skorzystać zarówno mieszkańcy, jak i urlopowicze w mniejszym, choć równie atrakcyjnym ośrodku turystyczno-rekreacyjnym. Być może dzięki tej akcji, wzrośnie też zainteresowanie innych miejscowości, aby zadbać na swoim terenie  o dodatkowe atrakcje i udogodnienia również dla osób z niepełnosprawnością. Mamy taką nadzieję.”- mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezes Fundacji Integralia.

Chcesz być na bieżąco?