Przejdź do treści

Podsumowanie 2015 roku

16.01.2016

2015 rok w Fundacji Integralia – aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych, współpraca z pracodawcami, projekt „Inspiratorium”, metodyka Design Thinking i inne aktywności.

Zbliżający się okres to czas na podsumowania, wnioski i refleksje. Przy tej okazji chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi najważniejszymi osiągnięciami, które mamy nadzieję będą owocowały również w kolejnych latach.

Z powodzeniem zaktywizowaliśmy zawodowo co drugą osobę (55%), biorącą udział w jednym z naszych projektów, finansowanych ze środków europejskich. To niewątpliwie nasz największy sukces. Wymagany wskaźnik zatrudnienia w projektach wynosił 20%. Oznacza to, że minimum projektowe przekroczyliśmy o 35 punktów procentowych.

Nawiązaliśmy współpracę z kolejnymi 53 pracodawcami, wśród których są m. in.: Agencja Rozwoju Pomorza S.A, Ziaja LTD. Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o., Natek Polska Sp. z o.o., Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Centrum Techniki Okrętowej SA. W efekcie tych działań jako agencja pośrednictwa pracy otrzymaliśmy ponad dwukrotnie wyższą liczbę ofert pracy (82 oferty) w porównaniu z tym samym okresem z ubiegłego roku (37 ofert). Kilkanaście razy mieliśmy możliwość zaprezentować je podczas imprez targowych.

Przystąpiliśmy do Sieci Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy, by wzmocnić głos organizacji pozarządowych w rozmowach z władzami kraju i tym samym móc wpływać na sytuację zawodową osób wykluczonych z rynku pracy.

Chcąc poszerzyć grono pracodawców otwartych na osoby z niepełnosprawnością przygotowaliśmy ofertę współpracy z naszą Fundacją. Już wkrótce zostanie ona przedstawiona stronom potencjalnie zainteresowanym.

Przy współpracy z firmą Logisfera Nova oraz z przedstawicielami inicjatywy Design Thinking@Politechnika Gdańska uruchomiliśmy nowy projekt – Inspiratorium, przygotowujący do aktywności społeczno–zawodowej osoby, które nie wierzą w powodzenie na rynku pracy. W ramach tego projektu kształcimy kompetencje miękkie, wspieramy w przygotowaniu do poszukiwania pracy. Realizacja tych działań możliwa jest dzięki wsparciu wolontariuszy.

By jeszcze skuteczniej przygotowywać osoby z niepełnosprawnością do podjęcia zatrudnienia nawiązaliśmy współpracę z nowymi podmiotami. W tym roku były to uczelnie trójmiejskie: Politechnika Gdańska, Sopocka Szkoła Wyższa, Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu oraz Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS.

Rozpoczęliśmy program Praktyki wakacyjne dla studentów i absolwentów z niepełnosprawnością w Grupie ERGO Hestia Wywinduj swoją karierę z Fundacją Integralia.

Mieliśmy możliwość zaprezentować się podczas 9 wydarzeń, związanych z tematyką niepełnosprawności na rynku pracy, ale nie tylko. Mogliśmy przedstawić się również jako jedna z pierwszych organizacji, które rozpoczęły projektowanie usług zgodnie z metodyką Design Thinking. Wśród najważniejszych chcielibyśmy wymienić:

  • WERNISAŻ Design Thinking @ Politechnika Gdańska
  • Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, Koszalin
  • Design = projektowanie, Thinking = nauka, Camp = integracja 2015
  • Turnus rehabilitacyjny dla podopiecznych Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Cetniewo
  • II Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Możliwości wspomagania rozwoju osób z chorobami rzadkimi”, Sobieszewo
  • Audycja w Radio Gdańsk Kawałek świata i Herbata pt. Empatia przydaje się wszędzie. Rozmowy na Design Thinking Week.
  • Spotkanie z Gdyńskim Poruszeniem, Sopot
  • Wystąpienie podczas inauguracji roku szkolnego 2015/2016 dla doradców edukacyjno – zawodowych, organizowanej przez Centrum Edukacji Nauczycieli, Gdańsk
  • Wystąpienie dla sieci doradców zawodowych z powiatu nowodworskiego nt. doradztwa dla osób z niepełnosprawnością, Nowy Dwór Gdański.

 

Ponadto w ostatnim czasie „zmieniliśmy perspektywę” blisko 100 osób, które wzięły udział w szkoleniach nt. savoir vivre wobec z osobami z niepełnosprawnością.

Wypracowaliśmy model współpracy z Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym, oferując osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych kompleksowe wsparcie w powrocie do aktywności zawodowej.

Przygotowaliśmy innowacyjną usługę, dzięki której mamy nadzieję, start zawodowy młodych osób z niepełnosprawnością będzie dużo łatwiejszy. Zachęcamy do śledzenia informacji na ten temat – więcej szczegółów zdradzimy już w pierwszym kwartale zbliżającego się roku.

Zachęcamy do korzystania z naszej oferty. Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie nam i Wam kolejne szanse na rozwój oraz realizację ciekawych projektów.

 

Chcesz być na bieżąco?