Przejdź do treści

Podsumowanie 2024 roku – ważne zmiany w fundacji

30.12.2024

Dagmara Senda - prezeska fundacji oraz Daria Uljanicka - wiceprezeska fundacji na tle jubileuszowej ścianki.

Rok 2024 był dla Fundacji Integralia czasem intensywnej pracy, rozwoju inicjatyw i ważnych zmian. Nasza misja, polegająca na wspieraniu osób z niepełnosprawnościami w uzyskaniu pełnej niezależności zawodowej i społecznej, nabierze nowych wymiarów. Z dumą podsumowujemy nasze kluczowe wydarzenia i osiągnięcia.

Całoroczne działania

Mimo zmian, które nastąpiły w 2024 roku, wspieranie osób z niepełnosprawnościami poprzez zatrudnienie w ERGO Hestii to wciąż nasze główne zadanie, które konsekwentnie realizujemy od 20 lat. W tym roku w różnych obszarach firmy pracę podjęło 20 osób. To zdecydowany rekord ostatnich lat. Liczba osób z niepełnosprawnościami w całej Grupie ERGO Hestia wzrosła ze 107 do 135 osób! Ponadto 80 osób z niepełnosprawnościami skorzystało ze wsparcia w poszukiwaniu pracy.

Działalność rekrutacyjną wspieramy działalność edukacyjną. W Grupie ERGO Hestia warsztaty „Zmień Perspektywę” na temat inkluzywnej współpracy z osobami z niepełnosprawnościami przeszło łącznie 766 osób. Realizujemy je w ramach obowiązkowych szkoleń wprowadzających oraz specjalnych warsztatów dla zespołów. Od przyszłego roku każdy z pracowników firmy będzie miał obowiązek odbyć szkolenie e-learningowe z zakresu inkluzywnej współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, by pracując w różnorodnym zespole, każdy w firmie czuł się komfortowo.

Luty. Rekrutacja firm do Sprawnego stażu, kampania 1,5% podatku

 

W lutym rozpoczęliśmy poszukiwania firm do trzeciej edycji programu „Sprawny staż”. Liczne spotkania, dyskusje o obawach i korzyściach wynikających ze współpracy przyniosły efekt w postaci 12 firm chętnych do udziału w III edycji projektu. Wśród pracodawców otwartych na różnorodność znaleźli się: Accenture, Bayer, Credit Agricole, Deloitte, ERGO Hestia, IKEA, mBank, ORLEN, Procter&Gamble, Rossmann, Siemens Healthineers, State Street. To duży sukces, który świadczy o rosnącej świadomości firm na temat inkluzywności i wynikających z niej wartości.

Przeprowadziliśmy również kampanię „Podaruj 1,5% podatku”, mającą na celu pozyskanie funduszy na doradztwo zawodowe oraz staże dla osób z niepełnosprawnościami. Zeszłoroczna akcja zaowocowała wsparciem finansowym w kwocie 62000 zł – dziękujemy!

Kwiecień-październik. Realizacja „Sprawnego stażu”

Realizacja Sprawnego stażu

Wiosną 2024 roku rozpoczęliśmy rekrutację studentów i absolwentów do III edycji „Sprawnego stażu”. Program w tym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zgłosiło się aż 600 osób, z których 165 spełniało kryteria programu. Staże zrealizowało 29 uczestników, natomiast 40% z nich zostało w firmach na dłużej. Więcej o programie można przeczytać na stronie sprawnystaz.pl.

Maj. Zmiana wizualna Fundacji i nowa strona internetowa

Uśmiechnięta kobieta, wpisana w okrąg składający się z liter W. Logo fundacji oraz hasło: talent w pracy.

W maju przeszliśmy proces zmiany identyfikacji wizualnej fundacji, który obejmował również naszą stronę internetową. Teraz jest ona w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Oferuje między innymi bezpłatną, zdalną pomoc tłumacza języka migowego dla osób głuchych. W naszej komunikacji wizualnej położyliśmy nacisk na wizerunek osób z niepełnosprawnościami, podkreślając ich talent – niewidoczny gołym okiem – a nie samą niepełnosprawność. Hasłem promującym działalność fundacji jest „talent w pracy”. Znakiem inkluzywności natomiast stała się litera „W”, ułożona na kształt okręgu, symbolizując społeczność zjednoczoną w działaniu, nie pozostawiając nikogo poza nią.

Czerwiec. Szkolenia dla firm z zakresu inkluzywnej współpracy

Uczestnicy widoczni na ekranie monitora podczas szkolenia online.

Czerwiec był miesiącem intensywnych szkoleń dla firm – partnerów „Sprawnego stażu”. Spotkania wprowadziły pracowników w tematykę inkluzywności i wspierania osób z niepełnosprawnościami w środowisku zawodowym. Naszym wspólnym celem było, aby zespoły, do których dołączą stażyści, lepiej rozumiały, jak współpracować z osobami z niepełnosprawnościami. Zorganizowaliśmy łącznie 9 spotkań online dla 213 uczestniczek i uczestników. Badany w ankietach wskaźnik rekomendacji (tzw. NPS) wyniósł 90 – podobnie jak w ubiegłych latach utrzymał się na bardzo wysokim poziomie.

Lipiec-Sierpień. Kampania #wszyscyW oraz program RÓWNOMOCNI

Baner promujący kampanię #wszyscyW

Latem zrealizowaliśmy kampanię w mediach społecznościowych pod hashtagiem #wszyscyW. Do udziału w akcji zaprosiliśmy naszych ambasadorów. Agatę i Wojtka Sawickich, prowadzących profil LifeOnWheelz oraz kilku paraolimpijczyków: Michała Kotkowskiego, Aleksandra Kossakowskiego oraz Anię Raniewicz. W ramach kampanii społeczność zgłosiła 50 różnych inicjatyw, które wspierają niezależność osób z niepełnosprawnościami, a tak naprawdę służą nam wszystkim. Wszystkie inicjatywy można znaleźć na stronie wszyscyw.pl.

W sierpniu wspólnie z ERGO Hestią uruchomiliśmy nową odsłonę programu świadczeń dla pracowników z niepełnosprawnościami pn. RÓWNOMOCNI. Naszym celem jest wsparcie osób, które na co dzień mają dodatkowe wyzwania związane ze stanem zdrowia czy codziennym funkcjonowaniem. Program zakłada między innymi: wypłatę świadczenia finansowego, bezpłatne wizyty u psychologa, psychiatry i internisty w firmowej przychodni zdrowia oraz możliwość całkowitej pracy zdalnej (za zgodą dyrektora danego obszaru).

Październik. Zmiany w zarządzie Fundacji i nowa strategia na przyszłość

Dagmara Senda - prezeska fundacji oraz Daria Uljanicka - wiceprezeska fundacji na tle jubileuszowej ścianki.

W październiku Fundacja Integralia przeszła zmiany w zarządzie. Monika Truszkowska-Bednarek zrezygnowała z funkcji prezeski zarządu. Jej miejsce zajęła Dagmara Senda, zastępczyni dyrektorki HR w ERGO Hestii, która od wielu lat jest związana z obszarem HR i wspieraniem różnorodności. Dotychczasowa członkini zarządu, Daria Uljanicka, została wiceprezeską.

Skupiliśmy się na opracowaniu nowej strategii rozwoju Fundacji na kolejną dekadę działalności. Wyznaczyliśmy nowe cele i kierunki, które pozwolą włączać kolejne grupy osób narażone na wykluczenie z rynku pracy – osoby neuroróżnorodne oraz osoby w wieku 55+.

Listopad: 20-lecie Fundacji i podsumowanie III edycji programu „Sprawny staż”

Osoby, które odegrały szczególną rolę w rozwoju fundacji podczas rozdania wyróżnień.

W listopadzie obchodziliśmy jubileusz 20-lecia działalności Fundacji Integralia. Był to czas refleksji nad realizacją dotychczasowych celów. Podczas spotkania docenione zostały osoby, które odegrały szczególną rolę w rozwoju fundacji. Byli to m.in.: Piotr Maria Śliwicki – ówczesny prezes ERGO Hestii, pomysłodawca i fundator oraz Beata Wachowiak – Zwara – ówczesna prezeska fundacji i obecna członkini Rady Nadzorczej. Z dużą satysfakcją podsumowaliśmy także III edycję programu „Sprawny staż”, zapowiadając kolejną odsłonę programu w nowym roku.

Podziękowania za wspólny rok

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali naszą Fundację w 2024 roku – darczyńcom, partnerom, firmom oraz osobom zaangażowanym w nasze projekty. Wasze wsparcie i zaufanie jest dla nas nieocenione, a każda inicjatywa przyczynia się do budowy bardziej otwartego i inkluzyjnego społeczeństwa.

 

Chcesz być na bieżąco?