Przejdź do treści

Sprawny staż z nagrodą DNA

11.12.2023

Podczas uroczystej Gali Wieczornej Kongresu ESG Polska Moc Biznesu wręczono nagrody w konkursie „DNA – bo pomaganie mamy w genach”. W kategorii „Uczciwe zarządzanie” uhonorowano Fundację Integralia za program „Sprawny staż”.

Do konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” zgłosiło się ponad 50 firm i organizacji pozarządowych w trzech kategoriach: Działania ekologiczne, Pomoc społeczna, Uczciwe zarządzanie.

Trójkę finalistów z biznesu i NGO w każdej kategorii wyłoniło jury w składzie: dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, prezes Zarządu i Fundator w Warsaw New Technology Foundation; Marcin Żurowski, dyrektor ds. prawnych w Europie, H&M Logistics; Joanna Molik, niezależna ekspertka zrównoważonego rozwoju i ESG; Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze. Ostateczni laureaci konkursu zostali wybrani przez internautów w głosowaniu na portalach internetowych.

W kategorii „Uczciwe zarządzanie – NGO” zwyciężyła Fundacja Integralia. Fundacja została doceniona za program „Sprawny staż”, który realizowany jest we współpracy z pracodawcami posiadającymi status dużego przedsiębiorstwa i wdrażającymi strategię zrównoważonego rozwoju.

– Nagroda dla „Sprawnego stażu” to niezwykle ważne wyróżnienie, które motywuje nas do dalszych działań na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na Fundację Integralia. Wybór internautów to też znak dla biznesu, że nie warto zastanawiać się, czy zatrudniać osoby z niepełnosprawnością tylko czas, by poszukać sposobów na inkluzję i podjąć konkretne działania – podsumowała Monika Truszkowska – Bednarek, prezeska fundacji.

W tej samej kategorii uhonorowana została ERGO Hestia za program Mamy Taty Czas. To akcja mająca na celu promocję łączenia roli rodzica i pracownika oraz włączania ojców w wychowanie dzieci. Osoby powracające do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym przez pierwszy miesiąc mogą pracować 4 godz. dziennie, otrzymując pełne wynagrodzenie. Laureatami w innych kategoriach zostali: Działania ekologiczne – firma: McDonald’s Polska; kategoria Działania ekologiczne – NGO: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”; kategoria Pomoc społeczna – firma: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A;  kategoria Pomoc społeczna – NGO: Fundacja Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.

Konkurs „DNA – bo pomaganie mamy w genach” to inicjatywa skierowana do przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy swoimi działaniami wpływają na pozytywne zmiany w społeczeństwie i środowisku. Nagrody przyznawane w trzech kategoriach odzwierciedlają główne idee Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbył się 4 grudnia na stadionie PGE Narodowym. Wydarzenie podzielone było na trzy strefy podejmujące tematykę ESG (Environmental, Social, Governance). Program obejmował zagadnienia z zakresu społecznego, gospodarczego, ekologicznego, zdrowia i zarządzania biznesem.

Fundacja Integralia wzięła aktywny udział w kongresie. Monika Truszkowska – Bednarek otworzyła w tym dniu Studio S – Moc Społeczna oraz uczestniczyła w panelu pt.: „Różnorodność w miejscu pracy. Czy otwartość na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami się opłaca?”. Prelegentem w tej dyskusji był również Piotr Kuskowski – Dyrektor ds. Marketingu i Strategii w Siemens Healthineers. Firma od pierwszej edycji programu „Sprawny staż” organizuje staże dla studentów i absolwentów.

– Bardzo wiele dobrych rzeczy, które udało się zbudować dzięki stażom, wynika ze współpracy z Integralią. Bez webinarów, szkoleń, pokazania na żywo czym jest niepełnosprawność, jak powinniśmy współpracować z osobami z niepełnosprawnościami w organizacji, na pewno by to tak dobrze nie wyszło. A wyszło dzięki temu, że mieliśmy fantastyczną edukację i to stało się kolejnym elementem inkluzywnej, dobrej, otwartej kultury organizacyjnej, którą niezależnie od wielu lat staraliśmy się budować – powiedział Piotr Kuskowski podczas debaty.

Całość panelu, który odbył się w studio S, jest dostępna na kanale Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Rozmowa o różnorodności w miejscu pracy rozpoczyna się w 2 godz. 49 minucie. Zachęcamy również do obejrzenia wystąpień o tematyce środowiskowej (studio E) oraz gospodarczej (studio G).

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei.

Chcesz być na bieżąco?