Przejdź do treści

Wojtek Sawicki – ambasadorem Fundacji Integralia

15.09.2021

Fundacja Integralia rozpoczęła współpracę z Wojciechem Sawickim – influencerem działającym pod nazwą Life On Wheelz. Wojtek mimo, iż choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a, nie rezygnuje z realizacji swoich marzeń. Motywacją do wspólnych działań jest chęć wsparcia osób z niepełnosprawnościami w podjęciu pracy, odpowiadającej ich kompetencjom.

 

Kilka słów o Wojtku

Wojtek pochodzi z Gdyni. Choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Jest to ciężka, śmiertelna choroba genetyczna, występująca u chłopców średnio raz na 3500 urodzeń. Powoduje duże ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, aż do stopnia, w którym proste czynności takie jak podrapanie się, czy bicie brawa stają się niemożliwe. Wojtek udowadnia jednak, że możliwe jest spełnione, szczęśliwe życie, jeśli tylko otrzyma się odpowiednie wsparcie – technologiczne oraz asystenckie.

Internetowa działalność Wojtka Sawickiego zaczęła się kilkanaście lat temu. Jako redaktor naczelny pracował w kultowym, muzycznym portalu Porcys. Dziś tworzy własną listę przebojów Carpigiani. Ponadto prowadzi instagramowy profil Life on Wheelz, gdzie otwarcie opowiada o swojej, niełatwej codzienności, inspirując innych do działania. Dodatkowo podjął etatową pracę, która zapewnia mu jeszcze większą stabilność finansową. W zmaganiach z chorobą pomagają mu najbliżsi, których chciałby odciążyć zatrudniając wykwalifikowanych, do tego rodzaju pracy, ludzi. To jeden z ważnych wątków, które porusza wskazując na ogromną potrzebę wsparcia.

 

Wspólny cel

Fundacja Integralia w trakcie działalności niejednokrotnie mierzyła się ze stereotypowym postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami jako pracowników nadających się do wykonywania prostych prac. Choć dziś sytuacja się zmieniła i rynek daje coraz większe szanse to wciąż pracodawcy obawiają się zatrudniania. Chcąc być inspiracją dla innych firm Fundacja Integralia wraz z ERGO Hestią postanowiła pokazać swoją otwartość na osoby z niepełnosprawnościami, angażując do tego jedną z najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych wśród tej grupy osób postaci.

„Wraz z Wojtkiem chcemy obalić stereotyp dotyczący miejsc pracy dla osób mających ograniczenia zdrowotne. Od 17 lat z powodzeniem realizujemy odpowiedzialną politykę personalną w Grupie  ERGO Hestia. Wśród naszych ludzi są pracownicy z niepełnosprawnością na każdym szczeblu struktury zatrudnienia, od referentów, przez specjalistów po kadrę zarządzającą. Wojtek również jest świetnym przykładem tego, że warto wydobywać potencjał drzemiący w każdym z nas. Wystarczy zadbać o odpowiednie warunki do rozwoju, a na owoce tego zaangażowania nie będzie trzeba długo czekać.” – mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezes Fundacji Integralia.

 

Ambicją Wojtka Sawickiego jest między innymi obalenie mitów związanych z pracą osób z niepełnosprawnościami. Na swoim profilu Life On Wheelz tak podsumowuje początek wspólnej drogi z Integralią i ERGO Hestią:
„…Fajnie, że będę mógł realnie pomóc społeczności OzN. Zmienić postrzeganie społeczeństwa na temat aktywności zawodowej osób z problemami zdrowotnymi. Pokazać, że możemy pracować w zawodach odpowiadających naszym kwalifikacjom, a nie tylko w zakładach pracy chronionej na najniższych stanowiskach. To częsta praktyka, która sprowadza OzN do roli zła koniecznego. Mam nadzieję, że przyczynię się do zmiany sytuacji także w tej dziedzinie. I że część z was znajdzie ciekawą pracę.”

 

Chcesz być na bieżąco?