o nas
Integralia to partner w drodze. Unikalnej, wyjątkowej, Twojej. To wsparcie w kolejnych krokach. W przyszłość. Inspiracja w codziennym życiu. Pewny głos, tam gdzie niewygodna cisza. Integralia to siła w różnorodności oraz potencjał w działaniu razem. Integralia to W. Żadnych BEZ.
wartości integralii
-
talent
Wierzymy, że wszyscy mamy do zaoferowania światu coś wartościowego, nawet jeśli sami tego nie dostrzegamy. W pracy z naszymi klientkami i klientami koncentrujemy się na odkrywaniu ich mocnych stron - to one są fundamentem dalszego rozwoju.
-
Inkluzywność
Podpowiadamy, jak tworzyć świat bez barier, w którym każdy, bez względu na niepełnosprawność, ma prawo się rozwijać i spełniać zawodowe aspiracje. To przecież jedno z podstawowych praw człowieka.
-
Empatia
Wiemy i przekonujemy innych, że zrozumienie potrzeb wynikających z niepełnosprawności jest kluczowe w podjęciu satysfakcjonującej współpracy. W wielu przypadkach niepełnosprawność wpływa na codzienne funkcjonowanie, ale przy odpowiednim doborze usprawnień większość trudności znika.
-
Autentyczność
Jako pierwsza i jedyna w Polsce fundacja korporacyjna w kompleksowy sposób realizujemy misję aktywizacji zawodowej. Zaczęliśmy od współpracy z ERGO Hestią. Dziś tym doświadczeniem dzielimy się z innymi firmami.
doświadczenie z ERGO Hestią
-
20
lat współpracy
-
4.1 %
stanowią osoby z niepełnosprawnościami
w Grupie ERGO Hestia -
70 %
to osoby na stanowiskach specjalistycznych
i menedżerskich -
100 %
nowych pracowników przeszkolonych
z zasad inkluzywnej współpracy
Nasz zespół
Tworzymy zgrany zespół zdeterminowanych kobiet. Z dużym zaangażowaniem zmieniamy obraz niepełnosprawności w Polsce. Każda w nieco inny, charakterystyczny dla siebie sposób.
zobacz zespółnagrody
To co robimy, ma dla nas dużą wartość. Choćby jedna, spełniona zawodowo osoba to nasz wielki powód do dumy! Staje się on jeszcze większy, kiedy świat docenia nasze starania.
więcej nagródMedal Przyjaciela Integracji 2022
Historia Integralii
Piotr M. Śliwicki, ówczesny prezes ERGO Hestii, powołał Fundację Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia. Naszym zadaniem było wtedy tworzenie przyjaznych miejsc pracy w ERGO Hestii.
Dzięki naszej działalności zatrudnienie podjęło pierwszych 10 pracowników na różnych stanowiskach w Grupie ERGO Hestia. Z uwagi na zróżnicowane kompetencje kandydatów, nie wszystkich byliśmy w stanie zatrudnić. Uzyskaliśmy więc status agencji pośrednictwa pracy.
Rozpoczęliśmy współpracę z pomorskimi firmami. Pośredniczyliśmy w zatrudnieniu kandydatów w firmach poza strukturami Grupy ERGO Hestia. Działając w ten sposób, mogliśmy zadbać o rozwój zawodowy zgodny z kompetencjami naszych klientek i klientów.
Po trzech latach działalności w ręce fundacji trafiły pierwsze wyróżnienia: nagroda „Lodołamacze”, godło „W pełni zaradni” oraz tytuł „Firmy równych szans”.
To rok, w którym fundacja została wieloletnim partnerem Sopockich Integracyjnych Targów Pracy. Współorganizowaliśmy wydarzenie rokrocznie do 2017 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji.
W ramach realizacji projektu „Aktywizacja Zawodowa” rozszerzyliśmy swoją działalność na skalę ogólnopolską. Uczyliśmy zarządzania czasem, pisania CV a także zapoznawaliśmy uczestniczki i uczestników z tajnikami zakładania własnej działalności. Ekspertami programu byli pracownicy ERGO Hestii, którzy zapoczątkowali rozwój wolontariatu w firmie.
Otrzymaliśmy kolejne wyróżnienie za swoją działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Prestiżowy tytuł “Dobry Pracodawca 2010” został przyznany przez: Dziennik Gazeta Prawna i Forum Biznesu oraz Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Uruchomiliśmy trzy pierwsze projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej: „Gotowi na Sukces”, „Kształcimy profesjonalistów”, „Kariera dla Ciebie”. W kolejnych latach każdy z nich miał kolejną odsłonę.
Zaczęliśmy edukować różne organizacje. Opracowaliśmy warsztaty na temat komunikacji z osobami z niepełnosprawnością, np. „Zmień Perspektywę” dla pracowników firm i instytucji. Podobne warsztaty pn. „Kontakt w pełni sprawny” prowadziliśmy dla dzieci w wieku szkolnym.
To rok rozwoju współpracy z Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym - organizacją, która zajmuje się poważnymi szkodami osobowymi z ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Jako partner CPOP zajęliśmy się aktywizacją zawodową osób poszkodowanych w wypadkach
W tym samym roku zorganizowaliśmy również projekt Pro-Kontaktowi współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Program uwzględniał przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do pracy w obszarze obsługi klienta i call-center.
Podsumowaliśmy minione 10 lat działalności i wyznaczyliśmy cele strategiczne na kolejną dekadę. Kierunek – rozwój autorskich projektów ukierunkowanych na wsparcie osób z niepełnosprawnościami i zaangażowanie firm w aktywizację zawodową.
Stworzyliśmy Inspiratorium - przestrzeń wzajemnej motywacji dla osób z niepełnosprawnościami, w ramach której gościliśmy ciekawe osoby z niepełnosprawnościami, prowadziliśmy warsztaty „Ze sztuką w tle” oraz przygotowaliśmy chętnych uczestników do wejścia na rynek pracy.
Uruchomiliśmy pierwszą w Polsce platformę internetową „doradza.my” do planowania kariery online. Dzięki niej studenci i absolwenci z niepełnosprawnościami mogli spotykać się z ekspertami ds. kariery, by skonsultować swoje zawodowe plany. Nagrania z webinarów dostępne są na naszym kanale YT
Tego roku podpisaliśmy również Kartę Różnorodności, koordynowaną przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To międzynarodowa inicjatywa, która promuje różnorodność i równe szanse w zatrudnieniu.
Otrzymaliśmy tytuł Super Lodołamacza na poziomie lokalnym za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia.
Projekt Inspiratorium, który prowadziliśmy w 2015 roku ewoluował w ramach inkubatora innowacji społecznych „Transfer Hub”. W nowej odsłonie zapewniliśmy indywidualne wsparcie młodzieży z niepełnosprawnością ze szkoły średniej.
Zrealizowaliśmy dwa projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej „KOMPetencje na wymiar” oraz „KOMPetencje na wymiar II”. Pierwszy z nich został nagrodzony w plebiscycie Pomorskie Sztormy 2017.
W Prima Aprilis zorganizowaliśmy akcję „Niby Na Żarty” z okazji 15-lecia działalności fundacji. Hestianie na własnej skórze odczuli trudności, z jakimi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Film z akcji został nagrodzony Brązową Tarczą podczas Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych.
W tym roku zaprosiliśmy partnerów biznesowych ERGO Hestii do udziału w projekcie „Wyróżnijmy się”. Program zakładał staże dla osób z niepełnosprawnościami realizowane w agencjach ubezpieczeniowych.
Podpisaliśmy „Partnerstwo na rzecz dostępności” – inicjatywę w ramach rządowego Programu „Dostępność Plus”. Fakt ten jest potwierdzeniem zobowiązania, że w każdym aspekcie funkcjonowania Fundacja Integralia kierować się będzie ideą dostępności i równego traktowania
Opracowaliśmy także kompleksową ofertę dla firm w zakresie włączenia osób z niepełnosprawnościami. Jeszcze tego samego roku podpisaliśmy pierwszą umowę z Bankiem BNP Paribas.
Zmieniliśmy nazwę na „Fundacja Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób z niepełnosprawnościami Integralia”. Nowa nazwa podkreśla podmiotowość tej grupy osób, traktując niepełnosprawność jako jedną z cech osoby.
Ten rok to również czas rozwoju kompetencji pracowniczek Fundacji Integralia. W ramach programu „Mocna NGO” nauczyliśmy się audytować dostępność architektoniczną, cyfrową i informacyjno-komunikacyjną.
Uruchomiliśmy pierwszy w Polsce partnerski program „Sprawny staż” dla studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami. We współpracy z dużymi i cenionymi pracodawcami organizujemy dla nich staże dostosowane do kompetencji i możliwości.
Wzięliśmy udział w Kongresie ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zainicjowaliśmy dyskusję o włączeniu osób z niepełnosprawnościami wśród przedstawicieli świata biznesu, nauki, samorządów i NGO. Obecność na kongresie została zwieńczona nagrodą „DNA – bo pomaganie mamy w genach” za program Sprawny staż.
skąd pomysł na fundację?
Był 2004 rok. Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) w Polsce dopiero się rozwijała. Przypomnijmy, że dopiero w ramach tego nurtu firmy zaczęły robić rzeczy ważne dla środowiska i społeczności lokalnych. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami było wtedy na niskim osiemnastoprocentowym poziomie – głównie w zakładach pracy chronionej.
czytaj więcej skąd pomysł na fundację