Przejdź do treści

Sposoby na znalezienie pracy – w czym tkwi sekret?

Kobieta podczas przy przy komputerze.

Proces poszukiwania pracy jest dla wielu z nas bardzo stresującym doświadczeniem. Zwłaszcza, jeżeli nie mamy doświadczenia w tym zakresie. Jest to nasz osobisty projekt, często rozciągnięty w czasie i trudny do realizacji, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Zaplanuj sobie przynajmniej 2 godziny dziennie na szukanie pracy. To pozwoli Ci utrzymać Twoje zaangażowanie.

Umiejętności dają pracę nie orzeczenie

Przede wszystkim traktuj siebie jako osobę z określonymi talentami, które możesz zaproponować przyszłemu pracodawcy. Nie charakteryzuj siebie przez pryzmat niepełnosprawności tylko kompetencji, jakie posiadasz. Niepełnosprawność to tylko jedna z cech, które masz, a ona nie definiuje Twojej osobowości i potencjału. A więc w pierwszym etapie poszukiwania pracy określ umiejętności, jakie posiadasz, np. znam biegle język angielski, znam dobrze Excela, dobrze znam język programowania Python, itd. Koncentruj się na swoich mocnych stronach. Wady ma każdy, można nad nimi pracować, nikt nie jest dobry we wszystkim.

Odradzam szukanie pracy poprzez komunikat: „Mam orzeczenie o niepełnosprawności. Szukam pracy”. To Twoje kompetencje, otwarta postawa i chęć do nauki nowych umiejętności będą decydowały o tym, czy ktoś zaprosi Cię na rozmowę rekrutacyjną.

CV to podstawa

Miej na siebie pomysł. Ważne jest to, żebyś wiedział, wiedziała, co chcesz robić. Rekruterzy i rekruterki wolą rozmawiać z osobami, które mają jakiś pomysł na siebie, wiedzą czego chcą, mają sprecyzowany cel zawodowy. Czyli na przykład chciałbym/chciałabym zdobyć doświadczenie w obszarze analitycznym lub programowaniu.

Następny krok to przygotowanie CV, które powinno pokazać Twój potencjał i motywację do podjęcia pracy.  Ważne, żeby było spersonalizowane, przygotowane pod kątem określonej oferty pracy. Ciekawe szablony ma Canva https://www.canva.com/ – narzędzie przydatne do tworzenia CV. Możesz poprosić o pomoc w przygotowaniu CV doradcę lub doradczynię kariery.

Szukaj pracy przez Linkedin

Warto być proaktywnym, załóż więc konto na LinkedIn https://pl.linkedin.com/.  Ono będzie Twoim internetowym CV. Tam buduj swoją sieć kontaktów, również z przedstawicielami i przedstawicielkami obszaru HR z firm, które Cię interesują. Zapraszaj do kontaktów konkretne osoby. Wyślij do nich dedykowaną wiadomość z zapytaniem, czy poszukują obecnie osób do pracy albo na staż. Uzasadnij, że chciałbyś, chciałabyś pracować jako np. grafik i zależy Ci na zdobywaniu wiedzy i doświadczeń. W ten sposób pokażesz, że wykazujesz się aktywnością zainteresowaniem.

Zanim jednak to zrobisz stwórz listę przedsiębiorstw, w których chciałbyś, chciałabyś pracować. Warto przejrzeć raporty społeczne dużym firm. Tam możesz znaleźć informacje, o tym, która z nich podejmuje działania włączające osoby z niepełnosprawnościami. Jak to zrobić? Wpisz w wyszukiwarkę: raport społeczny + nazwa firmy. Pobierz raport, wciśnij jednocześnie klawisze „ctrl”+ f na klawiaturze, wpisz hasło „niepełnosprawność” i już. W ten sposób zbudujesz sobie bazę firm, którym tematyka zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami nie jest obca.

Możesz zamieścić również wpis na LinkedIn, w którym opublikujesz informację, że poszukujesz pracy. Poproś też o udostępnienie Twoją sieć kontaktów. Takie posty cieszą się ogromną popularnością. Dużo osób poprzez LinkedIn znajduje pracę!

Pomoże Google i Facebook

Możesz szukać ofert pracy poprzez wyszukiwarkę google. Wpisz frazę, która jest związana z obszarem, w którym chcesz pracować, np. praca Gdańsk specjalista ds. HR, praca w marketingu Gdynia, itd. Korzystaj też z popularnych portali pracy, np. pracuj.pl, olx.pl, praca.pl.

Kolejne narzędzie, z którego warto skorzystać to Facebook. Zapisz się do grup tematycznych, które Ciebie interesują zawodowo. Tam możesz zdobyć wiedzę, ale możesz też wymienić się kontaktami, które pomogą Ci znaleźć pracę. Zapisz się również do grup z ofertami pracy, gdzie na bieżąco będziesz mógł, mogła przeglądać oferty pracy i wysyłać swoje CV lub bezpośrednio kontaktować się z rekruterem, rekruterką. Podobnie jak na LinkedIn możesz również zamieścić post z informacją, że poszukujesz pracy, wymień swoje kompetencje, doświadczenie i poproś o polecenia.

Pamiętaj, że profil, który masz w mediach społecznościowych, czy to na LinkedIn czy Facebook albo na Instagramie nie powinien zawierać treści, które mogą pokazać Cię w negatywnym świetle. Osoby rekrutujące, sprawdzają profile kandydatów i kandydatek w mediach społecznościowych.

Co jeszcze zrobić, by znaleźć

Rozmawiaj z rodziną, znajomymi, informuj, że poszukujesz pracy. Bywa też tak, że poprzez sieć kontaktów z najbliższego otoczenia można znaleźć pracę. Uczęszczaj na targi pracy, tam znajdziesz pracodawców, z którymi możesz bezpośrednio porozmawiać o możliwościach zatrudnienia. Nie muszą to być targi dedykowane jedynie osobom z niepełnosprawnościami.

Projekt, jakim jest poszukiwanie pracy, wcale się nie kończy w momencie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Przejście do kolejnego etapu to Twój kolejny krok w stronę sukcesu –  wykonałeś, wykonałaś już kawał dobrej roboty. Przed Tobą najważniejsze – pokaż swoje talenty na spotkaniu rekrutacyjnym. Solidnie się do tego przygotuj. Najlepiej poproś o wsparcie doradcę lub doradczynię zawodową albo znajomych, którzy rekrutują.

Trzymam kciuki za Ciebie!

***

Marta Górecka – specjalistka ds. HR, doradczyni kariery i psycholożka w Fundacji Grupy ERGO Hestia Integralia

***

fot. canva.com

Chcesz być na bieżąco?