Przejdź do treści

gotowi na sukces

Logo projektu "Gotowi na sukces"

GOTOWI NA SUKCES – Akademia Aktywizacji Zawodowej Osób z Niepełnosprawnością”

Projekt o zróżnicowanych tematycznie, ciekawych szkoleniach rozwinął umiejętności jego uczestników niezbędne do skutecznego poruszania się po rynku pracy. Osoby z niepełnosprawnością biorące w nim udział nauczyły się także m.in. obsługi komputera i pracy nad emisją głosu.

wartość projektu: 480 633,00 zł

dofinansowanie z UE: 408 538,05 zł

czas realizacji projektu: od 01.11.2010 do 31.05.2012 roku

liczba uczestników w projekcie: 30 (10 osób bezrobotnych oraz 20 osób nieaktywnych zawodowo), w tym przynajmniej 17 kobiet

liczba edycji w ramach projektu: 3 (10 osób na edycję)

adresaci projektu: osoby z niepełnosprawnościami w wieku aktywności zawodowej, zameldowane na terenie woj. pomorskiego, pozostające bez zatrudnienia lub zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy

Formy wsparcia

  • szkolenie pt. „Kształtowanie własnej postawy w środowisku pracy” – dla 30 uczestników z niepełnosprawnością (w 3 edycjach po 10 osób), trwający każdorazowo 176 godzin szkoleniowych w okresie 3 miesięcy,
  • indywidualny proces szkoleniowy trwający dla każdego z uczestników 20 godzin szkoleniowych połączony z diagnozą potencjału każdego z uczestników i opracowaniem Indywidualnego Planu Działania,
  • trzymiesięczne, płatne staże.

Efekty

  • Dzięki realizacji projektu pracę na stanowiskach zgodnych z kwalifikacjami podjęło 14 osób z niepełnosprawnością.
  • Po zakończeniu projektu zatrudnienie znalazły kolejne 4 osoby.
  • Każdy z uczestników projektu skorzystał z 20 godzin wsparcia indywidualnego.
  • Uczestnicy wzięli udział w 176 godzinach szkoleń i warsztatów. Obejmowały one 6 modułów tematycznych.
  • Wszyscy beneficjenci w trakcie projektu wypracowali indywidualną ścieżkę rozwoju zawodowego zgodną ze swoim potencjałem i Indywidualny Plan Działania oraz zyskali własny profil kompetencyjny.
  • Płatny staż odbyło 17 osób.
  • W realizację projektu zaangażowano 14 trenerów.

Opinie

Razem z trenerami poświęciliśmy sporo czasu na ćwiczenia praktyczne. Szkolenie podniosło moją samoocenę i sprawiło, że bardziej uwierzyłam we własne możliwości. Odkryłam w sobie wiele cech, które dadzą mi możliwość rozwoju na rynku pracy. Jestem pewniejsza siebie, bardziej zmotywowana i wiem, że jako osoba niepełnosprawna poradzę sobie w każdej sytuacji. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że grupa już po pierwszym dniu zajęć była zgrana, tak jakby znała się od co najmniej kilku lat. To zasługa zajęć integrujących – wszyscy współpracowaliśmy w ramach zajęć i pomagaliśmy sobie w razie potrzeby.

Podczas szkoleń dowiedziałem się o wiele więcej, niż mogłem się spodziewać. Nigdy nie pracowałem i przy moim wyizolowaniu społecznym, nie miałem nawet nikogo, kto mógłby mi w tej sprawie doradzić. Dzięki udziałowi w projekcie mogłem poznać podstawy prawa dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych. Mogłem też dowiedzieć się, jak powinno wyglądać odpowiednio skonstruowane CV. Poznałem techniki, o których pewnie sam bym się nie dowiedział. No i najważniejsze: czyli prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych. Do tej pory podczas takich rozmów często zamiast skupić się na swoich zaletach i możliwościach, tłumaczyłem się, głównie ze swoich wad.
Projekt zupełnie zmienił moje podejście do sposobu szukania pracy. Na pewno samo szkolenie bardzo wpłynęło na odbudowę mojej wiary w siebie. Nauczyło mnie też planowania ścieżki zawodowej. No i ten narastający optymizm i poczucie, że może się udać! Duży wpływ miał na to sposób prowadzenia wszystkich zajęć. Niemal wszystko było nam przekazywane w formie ćwiczeń, a wiadomo, że najlepiej uczy nie teoria a właśnie praktyka.

Projekt został stworzony w celu ułatwienia wejścia na rynek pracy osobom z niepełnosprawnością, czyli wreszcie ktoś o mnie pomyślał, a ja wykorzystałam szansę! Jestem osobą młodą, otwartą na zmiany i gotową do pracy, ale poza praktykami i półrocznym stażem od dwóch lat nic dobrego mnie nie spotkało. Aż pojawił się projekt „Gotowi na sukces”. Dzięki niemu mogłam skorzystać z darmowych porad psychologa będącego jednocześnie doradcą zawodowym, uczestniczyć w profesjonalnych szkoleniach i doskonalić swą znajomość obsługi komputera.
Indywidualne sesje z doradcą zawodowym odbywały się raz w tygodniu, dla każdego po dwie godziny. Wszyscy trenerzy wykazywali się dużą wiedzą merytoryczną, a przede wszystkim chęcią współpracowania z ludźmi niepełnosprawnymi. Nauczyłam się wiele, co z niecierpliwością chcę już sprawdzić na moich kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych. Jestem bardzo zadowolona ze wszystkich szkoleń w ramach projektu. Dają mi duże perspektywy na przyszłość.

 

Chcesz być na bieżąco?