Przejdź do treści

kariera dla ciebie

Logo projektu "Kariera dla Ciebie"

„Kariera dla Ciebie – laboratorium aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością”

Główną wartość projektu stanowiło kompleksowe wsparcie indywidualne. Możliwość skupienia się na konkretnych potrzebach uczestników – osób niepełnosprawnych – zdecydowanie wzmocniła ich pozycję na rynku pracy, przyczyniła się do zwiększenia ich pewności siebie, samodzielności w działaniu i skuteczniejszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

wartość projektu: 590 608,80 zł

dofinansowanie z UE: 502 017,48 zł

czas realizacji projektu: od 01.10.2011 do 30.11.2013 roku

liczba uczestników w projekcie: 30 osób, w tym  20 osób bezrobotnych (15 kobiet oraz 5 mężczyzn) oraz 10 osób nieaktywnych zawodowo (6 kobiet oraz 4 mężczyzn)

liczba edycji w ramach projektu: 3 (10 osób na edycję)

adresaci projektu: osoby z niepełnosprawnościami w wieku aktywności zawodowej, zameldowane na terenie woj. pomorskiego, pozostające bez zatrudnienia lub zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy

Formy wsparcia

  • szkolenie dla 30 uczestników z niepełnosprawnością (w 3 edycjach po 10 osób), trwające każdorazowo 48 godzin szkoleniowych w okresie 3 miesięcy;
  • indywidualne sesje doradcze dla każdego z uczestników połączone z diagnozą potencjału każdego z uczestników i opracowaniem Indywidualnego Planu Działania: (prowadzone przez doradcę zawodowego – przynajmniej 20 godzin na uczestnika; prowadzone przez pośrednika pracy – przynajmniej 20 godzin na uczestnika; prowadzone przez psychologa – 10 godzin na uczestnika; prowadzone przez coacha kariery – 10 godzin na uczestnika);
  • trzymiesięczne płatne staże dla 15 uczestników – po 5 w ramach każdej edycji.

Efekty

  • Dzięki realizacji projektu pracę na stanowiskach zgodnych z kwalifikacjami podjęło 13 osób z niepełnosprawnością, co oznacza wskaźnik zatrudnienia na poziomie 43 proc.
  • Po ukończeniu projektu pracę podjęły następne 4 osoby.
  • Każdy z uczestników projektu skorzystał z 60 godzin wsparcia indywidualnego.
  • Uczestnicy wzięli udział w 48 godzinach szkoleń. Obejmowały one cztery moduły tematyczne.
  • Wszyscy beneficjenci w trakcie projektu zdiagnozowali swój potencjał, wypracowali Indywidualny Plan Działania i zyskali własny profil kompetencyjny.
  • Płatny staż odbyło ostatecznie 17 uczestników.
  • Decyzję o kontynuowaniu nauki podjęły cztery osoby. Warsztat dotyczący wolontariatu zachęcił czterech uczestników do zaoferowania swojej pomocy chętnym organizacjom i zaangażowania się w działalność wolontariacką.
  • W realizację projektu zaangażowano 12 trenerów.
  • 20 listopada 2013 roku w centrali Grupy ERGO Hestia w Sopocie zorganizowano spotkanie podsumowujące projekt, w którym wzięło udział około 40 osób.

Opinie

Uczestnictwo w projekcie „KDC – Laboratorium Aktywizacji Zawodowej” pozwoliło mi na przełamanie moich wewnętrznych barier związanych z niepełnosprawnością, ograniczeniami i stereotypami. Indywidualne podejście do każdego z uczestników ukierunkowane na poszukiwanie niepowtarzalnej ścieżki kariery i dalszego rozwoju (m.in. poprzez użycie profesjonalnych narzędzi takich jak DISC) uświadomiło mi zarówno moje mocne strony, jak i obszary wymagające dalszego rozwoju. Wiedza na temat aktywnych metod poszukiwania pracy i autoprezentacji, pomoc w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych oraz motywowanie i wsparcie psychologiczne uświadomiły mi, jak ogromne możliwości stoją przed każdym z uczestników. W realizacji projektu uczestniczył sztab osób profesjonalnie przygotowanych do jego realizacji, chętnie niosących pomoc – empatycznych i zaangażowanych w swoją pracę. Podsumowując, myślę, że uczestnictwo w projekcie pozwoliło mi przeanalizować wiele kwestii zarówno dotyczących poszukiwania pracy, jak i pracy nad własnym rozwojem.

Agnieszka

Udział w projekcie pozwolił mi przede wszystkim na zwiększenie mojej samoświadomości i skierował na właściwy tor drogi zawodowej. Z każdym dniem, po każdym spotkaniu i wykonanym ćwiczeniu przekonywałam się, jak trudną drogę przeszłam i jak wiele pracy wykonałam nad sobą. Teraz śmiało, z uniesioną głową mogę wymienić swoje zalety i umiejętności, bez ich umniejszania. Mogę też przyznać się do wad, które nie do końca muszą być źle rozumiane podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Warsztaty, w których wzięłam udział dzięki projektowi, pomogły mi też zrozumieć wiele aspektów i oczekiwań rynku pracy. Uświadomiły mi, jakie mam prawa, a przede wszystkim to, że nie jestem sama. Cieszę się, że przekonałam się, że jest wiele osób, gotowych wyciągnąć pomocną dłoń, a nie tylko biernie przyglądać się trudom osób niepełnosprawnych.

Aleksandra

Uczestnictwo w projekcie było bardzo ciekawym doświadczeniem. Początkowo nie byłem przekonany czy zdecydować się na udział, ale z perspektywy czasu stwierdzam, że przystąpienie do KdC było bardzo dobrym krokiem. Dzięki sesjom z pośrednikiem pracy i doradcą zawodowym poznałem różne drogi szukania pracy. W inny sposób zacząłem patrzeć na ogłoszenia. Okazało się, że jest znacznie więcej ofert pracy, na które mógłbym aplikować, niż mi się wcześniej wydawało. Zdałem sobie z sprawę z obszarów, które powinienem rozwijać. Sesje z psychologiem pozwoliły mi lepiej poznać siebie. Nauczyłem się lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. Znacznie podniosła się też moja samoocena. Dzięki sesjom ze specjalistami i zajęciom grupowym, m. in. z zakresu rekrutacji i dokumentów aplikacyjnych czy prawa pracy, lepiej poznałem rynek pracy i swoje prawa – zarówno jako pracownika, jak i niepełnosprawnego.

Wszystkie te doświadczenia spowodowały, że stałem się bardziej pewny siebie, a przez to bardziej naturalny. Rozmowy kwalifikacyjne kosztowały mnie do tej pory bardzo wiele nerwów. A przez to nie byłem w stanie odpowiednio się zaprezentować. Teraz przestały być takie straszne. Stałem się na nich spokojniejszy, a dzięki temu nie mam już takich problemów z autoprezentacją.

Wierzę, że poruszanie się po rynku pracy w przyszłości nie będzie dla mnie trudne, dzięki zyskanym informacjom i umiejętnościom. Mam również nadzieję, że staż, na który zostałem zakwalifikowany, rozpocznie moją owocną karierę zawodową.

Karol

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działania 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałania 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Logotypy: Europejski Fundusz Społeczny, Fundacia Integralia, Unia Europejska
Chcesz być na bieżąco?